Főoldal

2010. november 29., hétfő

Belelovagolt a naplementébe

„Megkezdhetjük a leszállást, Nagyúr.”

Saját mulandóságomat a legendák kihalásán veszem észre.
A hétvégén Leslie Nielsen, aztán a király is elhagyta az épületet.
A legközelebbi ismerőseim tudják, hogy nem az űrbe beszélek, amikor azt mondom, hogy A birodalom visszavág a kedvenc epizódom.
Miért is? Mert nem Lucas rendezte, hanem Irvin Kershner? Ez sovány.
Leírva nem tudom megmagyarázni; soft-űrhorror? Ez se jó kategória. Egyszerűen zseniális. Maradjunk ennyiben.
Az amerikai filmes 87 esztendős korában, hosszú betegség után hunyt el vasárnap Los Angelesben.
A rendező, színész és producer 1923-ban született Philadelphiában. Komolyan foglalkozott zenével és festészettel is, majd az ötvenes évektől dokumentumfilmeket, később játékfilmeket kezdett forgatni. A nemzetközi sikert a Star Wars-sorozatból második produkcióként elkészült A birodalom visszavág című sci-fi hozta meg számára 1980-ban, a rendezői széket a történet atyja, George Lucas engedte át neki. Ezt követően rábízták a James Bond: Soha ne mondd, hogy soha forgatását Sean Connery főszereplésével, és az 1990-ben a mozikba került Robotzsaru 2. is az ő nevéhez fűződik.
Kershner 1988-ban a kamera másik oldalán is debütált: Martin Scorsese Krisztus utolsó megkísértése című, nagy vihart kavart filmjében játszotta az egyik apostol apját. Több tévésorozatban is foglalkoztatták rendezőként, többek között a SeaQuest - A mélység birodalma című sci-fiben.


Az Erő veled lesz, Irv!

Több fogásos vacsora

Az utolsó vacsora a keresztény vallásban Jézus és 12 apostolának utolsó közös együttléte. A Biblia szerint Jézus ekkor mondta a kenyérre és borra, hogy az az ő teste és vére; a misék során a mai napig utalnak erre. A korai keresztények az utolsó vacsora emlékére rendezték a szeretet-vacsorákat, amelynek történetét a római katolikus egyházi mise az eucharisztikus imádság keretében jeleníti meg. Erről készült Leonardo da Vinci híres festménye is.
A jelenet több művészeti alkotás ihletője is volt. Leonardo alkotása  előtt készült festmények kompozíciói élesen elkülönítették Júdás alakját, őt az asztal néző felőli oldalára ültették és/vagy glória nélkül ábrázolták.

Leonardo mesterműve a mai napig motiválja a modern „művészeket”. Íme néhány a fellelhető variációkból, amelyek közül a Star Wars feldolgozás se maradhatott ki.

2010. november 27., szombat

A gonosz komédiás

A Comedy Central humorcsatorna rendszeres nézői már biztos beleszaladtak a melléket videóba, de ha mégis inkább valamelyik X-lábú megafaktor sikított üveghangon a háttérben, akkor még mindig nem késő bepótolni a lemaradást.

2010. november 26., péntek

Nem kelt el Darth Vader jelmeze

A Christie's aukciósház csütörtöki árverésén a kikiáltási árat sem érte el Darth Vader eredeti jelmeze, így nem kelt el. A Csillagok háborúja főgonoszának jelmeze forgatási sorrendben a második (1980) részéből származik, értékét 160-230 ezer font közöttire becsülték. A legmagasabb ajánlat 150 ezer font volt.

Katonadolog


A LEGO Star Wars mókás életképei után -amikor a figurák nem a filmekből megszokott helyzetükben pózolnak-, már nem lepődöm meg semmin. Most az élethű katonák nyakát is kitekerték.
Csak néhány az elvetemült gyűjteményből:


Perverzeknek itt a többi.