Főoldal

2011. december 27., kedd

Megszólalanak Leia briósai

Szinte érthetetlen, hogy miért kellett ilyen sokáig várnunk az első, Leia hercegnő frizurát imitáló fejhallgató-borításra.
Mindenesetre megtört a jég, az Etsy-nél már kapható a huszonöt dolláros, híres Carrie Fisher frizurát imitáló kiegészítő, amit kedvenc fejhallgatónkra helyezve máris egy kis Star Wars hangulatot varázsoltunk, amíg Lucas be nem tiltja ezt is.
Az eszköz főleg hölgyek számára érdekes, bár elméletben mindenki fejére rárakható. Ugyanez az uniszex szabály érvényes a híres Leia-féle „metál bikinire” is... Sajnos.

2011. december 21., szerda

Hópihék háborúja

Karácsony közeledtével műhóval összefújkálják az ablakokat, ráadásul a legeltorzultabb csillagokra alig hasonlító mintákkal. Hasonló vizuális lidércnyomások elkerülésére találhatta ki egy leleményes rajongó a papírból kivágható Star Wars hópelyheket, melyek szabásmintáiból egy egész kollekció tölthető le a Matters of Grey weboldalról. Aztán csattoghatnak az ollók! Ügyesebbek fénykarddal is próbálkozhatnak.

2011. december 13., kedd

Midikloriánok

Akármilyen perverz is a gondolat, midikloriánok tényleg léteznek! Van egy baktérium, az ún. Midichlora mitochondrii, mely nevét a Star Wars filmekben szereplő midikloriánokról kapta. Most ez a valóban parányi kis jószág új információkkal szolgált sejtjeink evolúcuóját tekintve.
A mitokondriumokkal áll kapcsolatban a tegnap közreadott kutatás. Mint ismeretes, a mitokondriumok a sejtek energiájának java részét adják ki: ők termelik az ATP-t (adenozin-trifoszfát), amely egy kiváló kémiai alapú energiahordozó.
A kutatás megmutatta, hogy a mitokondriumok valószínűleg nem kialakultak a sejtjeinkben, hanem konkrétan egy parazita baktériumban érkeztek, ami egy ostort használt ahhoz, hogy úszni tudjon és képes volt szinte teljesen oxigénmentes környezetben is túlélni.
Kis lépésnek tűnhet a mitokondrium megjelenése, de az élet drámai mértékű fejlődését hozta magával: nagyban hozzájárult az élet tengerekből való kijutásához. A hagyományos értelmezés szerint a mitokondriumot egy ősi sejt egy passzív baktérium felfalásával szerezte két és fél milliárd évvel ezelőtt - miközben úgy tűnik, pont fordítva történt.
Olasz, spanyol és ausztrál kutatók a midichloria mitochondrii vizsgálatával jutottak erre a következtetésre. A mikróba Star Wars-világbeli névadója, a midiklorián szimbiózisban él az emberi sejtekben, és ha elegendő van belőle egy gazdatestben, akkor lehetővé teszi az Erő tudatos érzékelését szimbiontájának. Ráadásul minél több volt belőle, annál nagyobb erejű lett az Erő-használó. A csúcsot ebben Anakin Skywalker vezette, akinek 20.000 midiklorián volt egy sejtjében. Azért a midichloria m.-et használták a kutatáshoz, mert a DNS-ét soha nem elemezték még, és ez az egyetlen olyan ismert baktérium, amely be tud jutni élő sejtek mitokondriumába.
Miután az egész genomot analizálták, 26 gént találtak, melyek kódoltak egy egész ostort, hurkot, filamentumot és alaptestet is.
Egy második gén-szettet is felfedeztek, amelyhez hasonlót még nem láttak a mitokondrium-rokon baktériumokban: olyan enzimek kódját, amely a baktérium oxigénszegény helyen való túlélését is lehetővé teszik.
Ez alapján valószínű, hogy az első mitokondrium nem egy passzív, szimbióta együttélés eredménye volt, hanem egy agresszív, parazita behatoló hozta magával az ősi eukarióta sejtbe.


2011. december 10., szombat

Jedi kukker

Több mint 140 millió forintnak megfelelő összegért kelt el egy árverésen az a kamera, amit még az 1977-es Csillagok háborúja-epizód forgatásán használtak.
A Panavision PSR 35mm típusú gép, ami egykor Debbie Reynolds színésznőé volt, egy ismeretlen vásárlóé lett. A ma 79 éves színésznő az édesanyja Carrie Fishernek, aki George Lucas trilógiájában Leia hercegnőt alakította.

Nem ez volt az első Star Wars-relikvia, ami borsos áron kelt el: 2003-ban például 70 ezer dollárért vették meg Darth Vader sisakját, amit az 1980-as A Birodalom visszavágban viselt.

2011. december 7., szerda

Csellók háborúja

Kevés embernek jutott volna eszébe, hogy a Jedik és Sithek galaktikus harcát csellóval is meg lehet vívni. A The Piano Guys formáció bebizonyította, hogy ez mégis lehetséges, sőt!
Az alábbi videó ékes példája annak, hogy hogyan lehet a klasszikus műfaj elemeit egy aktuális, a téma iránt kevésbé érdeklődő emberek számára is szerethető formában tálalni.

2011. december 4., vasárnap

Bónusz-minusz

Egy zseniális werkfilm, amit a Blu-ray kiadáson is szívesen látnék. Ha már közel 50 órányi bónuszt dobtak rá, ez a pár snitt igazán ráférhetett volna.

2011. november 28., hétfő

Darth Jéger

Hűvös szelek járnak. Sokak bánatára, ám néhányak örömére valószínűleg lassan itthon is leesik az első hó. A keletiek ennek is a kreatív oldalát nézik, illetve mutatják.

2011. november 11., péntek

Csillagközi élcek


Utolsó mondatok:

Han Solo:
-Megjavítom, egy pillanat!

Darth Vader:
-Dobd ide azt a fénykardot, fiam!

C3PO:
-Na, hogy mindenki értse, elmondom hatmillió nyelven.

C-3PO utolsó mondata Vadernek:
-Nahát, egy kolléga!

Quui-Gon-Jinn:
-Most meghalsz Darth Maul!

Buckalakó:
-Mi baj lehet, ha ezt az asszonyt elraboljuk?

-----

Két Jedi eltéved a sivatagban.
Az egyik megszólal:
-Velem van az Erő!
Mire a másik:
-Velem meg a Kulacs!

-----

Hogy hívják a Star Wars filmek hivatalos médiatámogatóját?
Yodafone

-----

-Mondd, Yoda mester, hogyan lett belőled Jedi lovag?
-Hát, az úgy kezdődött, hogy kirúgtak a bábszínházból...

-----

Székely bácsit egyszer ráveszik az unokái, hogy menjen már el a moziba, egy filmet megnézni, mert még életében nem volt ilyen helyen...
El is megy az öreg Brassóba, a moziba és megnézi a Star Wars III-at.
Mikor vége a filmnek hazaindul, és otthon a tornácon rágyújt a pipájára, és értetlenül néz maga elé. Néha még a fejét is megrázza.
Az unokák odagyűlnek köré és kérdezik tőle:
-Na, papa! Milyen vót a mozi?
Az öreg komolyan mondja a sarjainak:
-Hát, látványos vót, az hétszentség... azok a szeparatusta draidek, meg a klónzottak ott csatáztak...izgalmas is vót...de Isten ücse, gyerekek! Én ezt nem hiszem el!!!

-----

Mi a különbség a Csillagok Háborúja, és a latin szappanopera között???
A Csillagok háborúja legfontosabb mondata az, hogy "Én vagyok az apád", míg a latin szappanoperáé: "Nem én vagyok az apád!"

-----

Amit a Csillagok Háborúja nélkül nem tudnánk:

Minden lény tud angolul; amelyik nem beszéli, az is érti.

Minden űrhajón van gravitáció.

Az űrben vannak a robbanáshoz szükséges gázok.

Az űrben terjed a hang.

Minden bolygónak van légköre és már kolóniája is; továbbá a gravitáció a bolygó nagyságától függetlenül 1G.

Az űrhajókon sosem esznek vagy vécéznek, csak nézik az ablakon a hiperűrt, amiben fénysebességgel haladnak.

Az űrháborúk során minden űrhajósnak egyértelmű, merre van fent és lent, előre és hátra.

Az egész bolygó egyetlen nép és város.

A lézerpisztoly tára és hatótávolsága végtelen; viszont hangot ad.

Távoli civilizációk hülyén köszönnek, ellenben mindenhol ismerik a leszállási engedély fogalmát.

-----

Mi a címe a Star Wars orosz feldolgozásának?
Vöröscsillagok háborúja.

-----

Mi az? Óvodai jelmezbálban egy Jedi lovag?
Oviban Kenobi.

-----

Amikor Obi-Wan az erő sötét oldaláról beszélt még nem tudtuk, hogy a Windows-ra utalt...

-----

Star Wars összefoglaló, mint rendőrségi jegyzőkönyv:

Elkövető D. Vader birodalmi állampolgár, aki később a kapitányságon magát Jedi lovagként aposztrofálta, tettét egy 87, illetve 0 pengehosszúságú általa fénykardnak nevezett elektronikai eszközzel követte el, amelynek pontos működési mechanizmusát a kirendelt hatósági szakértő nem tudta megállapítani. Az elkövető a későbbi áldozattal, O.-Wan Kenobi-val (aki régi ismerőse) valamikor délután fél 4 és 4 között találkozott a Halálcsillag nevű szórakozóhelyen. Elkövető sérelmezte, hogy az áldozat megjegyzéseket tett sötét ruházatára, valamint jelenlegi munkakörét is éles hangon kritizálta. Előbb vitatkozni, majd dulakodni kezdtek melynek során O.-Wan Kenobi a helyszínen életét vesztette.

-----

10 dolog, amely alapvetően megváltoztatta volna a galaxis sorsát:

1,
-Ez az apád fénykardja volt.
-Húúú, hogyan kell bekapcsolni?
-Ne! Luke! Rossz irányba..."***Shhhhttttt***"...tartod...

2,
-Uram, ott megy még egy űrkabin. A szenzorok szerint nincsenek rajta
élőlények.
-Nem baj, lőjék le.

3,
-És most fenség, a lázadók támaszpontjáról fogunk beszélgetni.
-Sohasem mondom meg, hogy a Yavin IV-en bujkálnak!

4,
-Anakin, feküdj!
-Mit mondtál Qui-G..."***SPLAT***

5,
-Azta hiszitek, jöhettek Gunga vára?
-Obi-Wan, gyakorold a fojtogatós trükköt ezen a nyúlfülű valamin...

6,
-Neeeeeem, nem! Nálam nem fog bejönni ez a -vedd le a rögzítő pöcköt, mert
zárlatossá tette a lejátszórendszeremet- szöveg!

7,
Luke (a hothi csatában):
-Hobbie! Eltaláltak!" ***Csatt***
-Jaj ne! Beragadt a biztonsági övem!!!" ***Placcs***

8,
-Nem ezek azok a robotok, amiket keresnek.
-Pedig szerintem nagyon hasonlítanak rájuk! Kezeket fel! Kifelé a
járműből...lassan!

9,
-Állj mellém, és ketten fogjuk uralni a galaxist, mint apa és fia!
-Hurrá!!! Végre van apukám!

10,
-Mostantól az Uralkodó a mestered.
-Akkor ugye én is gonoszkodhatok?

2011. november 10., csütörtök

R2-D2 MP4

A fenti képre nézve sok magyarázatra nincs is szükség. Egy 2 GB-os kapacitású zenelejátszóról van szó, mely pont úgy néz ki, mint a Star Wars népszerű droidja, a fülhallgatók pedig C-3PO fejét formázzák meg. És ha USB háttértár kellene, arra is van megoldás. Ime:

2011. november 3., csütörtök

Mefojtotta feleségét egy Star Wars-rajongó

Star Wars-os játékai összetörése miatt ölte meg feleségét egy brit férfi. A 30 éves Rickie La Touche ügye bírósági tárgyalásán azt vallotta, hogy 28 éves neje Darth Vaderben és Luke Skywalkerben okozott kárt, amelyek gyermekkorába visszanyúló igen kedves emlékek. A rongálás után heves veszekedés következett, amelynek végén a férj megfojtotta nejét, majd zokogva átrohant szomszédban lakó anyjához.
A gyilkosság még áprilisban történt, a férfit a héten ítélte el a bíróság. Életfogytiglan tartó börtönbüntetés kapott, ám már akár 12 év múlva is szabadulhat - adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap.

2011. október 28., péntek

Star Wars paródia a Családos Csókától

A Family Guy népszerűsége továbbra is töretlen, a sorozat 1999-es debütálása óta a világ egyik legnépszerűbb TV sorozatává vált. A Comedy Central nézői már három éve követhetik nyomon a Griffin család nem mindennapi kalandjait. Most végre megérkezett az újabb évad! A képzeletbeli Quahog városában játszódó történet újabb részeit, a tizedik évadot november 1-től követheti nyomon mindenki a magyar humorcsatorna műsorán.
A South Park és a Simpson család története mellett az egyik legismertebb és legnépszerűbb humoros rajzfilmsorozat a Family Guy. A rendhagyó animációs vígjáték abszurdan mutatja be a családi élet mindennapi csapásait.
A műsorban nyomon követhetjük a szeretetreméltóan mamlasz, de gyakran igen bunkó Peter Griffin és furcsa (nem normális) családjának kalandjait. Szerető felesége Lois, az egykori Miss Teen Rhode Island, aki ugyan a ház ura, de általában egy lépés választja el az idegösszeomlástól. Gyermekeik: a 16 éves Meg, a család homokzsákja, a 13 éves Chris, aki nem érti a lányokat és még kevésbé a nemrég szekrényéből előkerült majmot, továbbá épp annyira bugyuta és túlsúlyos, mint az apja. Legkisebb gyermekük, az 1 éves Stewie, ördögien okos és extrém szexuális érdeklődésű baba, sátáni tervek kiötlője. A Griffin famíliát Brian, a család kutyája egészíti ki, aki rajong a száraz Martiniért és a buta, szőke nőkért.
A 10. szezonban a Griffinék rejtélyes „detektívregénybe" keverednek, Lois helyi élsportoló lesz, Stewie pedig Brian irodalmi menedzsereként tevékenykedik. Végül a Griffin család belép a Star Wars világegyetembe a „Jedi visszatér" paródiájával.
Az amerikai változatban a szokásos szereposztáson kívül hírességek hosszú listája szerepel szinkronhangként a 10. évadban, köztük Drew Barrymore, Carrie Fisher, Anne Hathaway és James Woods.

2011. október 26., szerda

Az iPod legyen veled!

Miként jönnek össze az iPodok és a Star Wars? Nos, háttérképeken ez sem lehetetlen. Aki emlékszik még a korai iPod reklámokra, annak nagyon ismerősek lesznek az alábbi háttérképek, amelyeken különféle Star Wars szereplők sziluettjét látjuk, természetesen iPoddal és a hozzá tartozó fülessel, az Apple reklámfilmjeinek stílusában.

2011. október 25., kedd

A 2012-es Star Wars 3D előzetese

Sokan már a premier előtt háborognak, hogy nekik nem kell 3D-s Csillagok háborúja, mégis nagyon sokan kíváncsiak rá, hogy mit tudott kihozni az Industrial Light & Magic a Star Wars-saga első részéből.
A plakát már megjelent pár napja, de most már az előzetes is elérhető a Star Wars I. rész: Baljós árnyak 3D-nek (Star Wars: Episode I The Phantom Menace 3D), köszönhetően annak, hogy hétvégén debütált az amerikai mozikban - nem túl sok néző előtt, hiszen A három testőr kópiái előtt volt látható. A nemsokára idehaza is vetítésre kerülő trailer jórészt a térhatású filmek előtt lesz megtekinthető, de az amerikai példa alapján itthon is bemutathatják a 2D-s verzióját a hagyományos módszerrel adott filmek előtt.

A Baljós árnyak 3D-s verziója, melyen George Lucas elmondása szerint a legmodernebb technológiával rengeteget dolgoztak Amerikában február 10-én startol, idehaza azonban már február kilencedikétől látható lesz az Intercom forgalmazásában, természetesen zömében szinkronos verzióban. Most már csak az a kérdés, hogy a Baljós árnyak az eddig világszerte elért 924,3 millió dolláros bevételét meddig lesz képes növelni, illetve a hírekkel ellentétben vajon elkészülnek e a további epizodok térhatású átiratai is.

2011. október 22., szombat

Jön az új Csillagok Háborúja

Szerencsére nem az eredeti filmegyüttes hetedik (vagy sokadik első) részéről van szó, hanem egy készülő animációs paródiasorozatról, melyet a rajzfilmek körében népszerű Seth Green (Family Guy, Robot Chicken, Austin Powers) jegyez majd.

Howard Roffman, a Lucasfilm egyik munkatársa megerősítette, hogy rajfilmesek megkapták az engedélyt a szerzői jogokat jegyző George Lucas cégétől.
A Family Guy és a Robot Chicken készítői is feldolgozták már a filmtörténeti remekmű pár epizódját, de a most készülő sorozat az eddig érintetlenül hagyott, újabb részekből is merít majd.
Számíthatunk majd olyan emlékezetes részekre, mint az „Ebben az időben polgárháború dúlt és elszabadult szövegbekezdések cirkáltak az űrben…”, vagy az „Elmenekülünk erről a bolygóról. Gyakorlatilag végtelen irányba indulhatnánk, de mi mégis a csillagromboló flottának szembe repülünk majd.”

http://www.kulturpart.hu

2011. október 20., csütörtök

Szerepcserék

Most láthatjuk milyen lenne a Csillagok háborúja, ha Leia szerepét Erzsébet királynő kapná, Darth Vader alakítását Homér Simpsonra bíznák, Yoda figuráját pedig Törpapa ihlette volna.

2011. október 4., kedd

Birodalmi cirkáló

A Csillagok Háborúja, amelyből végül hat rész készült, nem is beszélve a sztorit kiegészítő regénysorozatokról és rajzfilmekről, jövőre lesz harmincöt éves, így – bár további folytatások egyelőre nem várhatók – ismét előtérbe került. Valószínűleg ezért keresik az egyetlen, a filmhez szorosan kötődő autót is, amely szőrén-szálán eltűnt.
Az 1977-es évjáratú, ferdehátú Celica eleve a korszak egyik legdögösebb autója volt, ráadásul a konkrét példányt még alaposan át is alakították. A kaliforniai Delphi Auto Design eredetileg felvezetőautónak készítette autóversenyekhez, így kapott egyebek között szélesített nyomtávú futóművet és krómozott felniket, majd a filmhez kapcsolódó reklámkampány részeként kapott Star Wars dekorációt, Vader nagyúrral a motorháztetőn és X szárnyú vadásszal az oldalán. Egy nyereményjáték fődíja lett, de nem tudni, hogy ki nyerte meg, sőt, még az alvázszámát sem jegyezték fel.
Semmi nem garantálja, hogy valaha is megkerül – a Celicának ez a generációja könnyen válik a rozsda martalékává – de a hivatalos Star Wars blog felhívása arra buzdítja a rajongókat, hogy figyeljenek, hátha megkerül az első hivatalos Star Wars sportkocsi.

Forrás: totalcar.hu

2011. szeptember 30., péntek

Jedik a keresztények között


A "Vállald a népszámláláson, hogy Jedi vagy!" közösséget a bejegyzés időpontjában csaknem 16.000 ember kedveli a Facebookon, tehát valami beindult. A legtöbben talán csak a kormánynak szeretnék ilyen elegánsan felmutatni a középső ujjukat, esetleg sokaknak a többi vallásból van elegük, de lehet szó Star Wars-rajongásról, vagy arról, hogy rengetek honfitársunknak komolyan szimpatikusak a filmekben vázolt tételek. A lényeg, hogy egész kis mozgalom indult azzal a céllal, hogy a közelgő népszámláláson minél többen vallják magukat jedinek. Indokolt tehát foglalkozni a kérdéssel és utánajárni, kik ők és vajon mit akarhatnak: Star Wars-rajongó geekekről van szó, polgári engedetlenségről vagy őszinte, igaz hitről? Már csak azért is fontos ez, mert az olvasók között gyaníthatóan kevesen képesek álmukból felverve hibátlanul idézni Yoda mester, vagy Obi-Wan Kenobi vonatkozó tételmondatait.
Maga a mozgalom (tehát, hogy valljuk magunkat jedinek a népszámláláson) természetesen nem Magyarországról, hanem angolszász vidékről indult 2001-ben, amikor az új trilógia első részét már bemutatták és mindenki izgatottan várta a folytatást – vagyis azok, akik nem ábrándultak ki végleg a Star Wars-felelős George Lucas munkásságából, de erről később. Valószínűleg senki sem számított rá, hogy az ötletnek ekkora sikere lesz: a poén eredménye az lett, hogy a mozgalomban részt vevő államokban több százezer jedi bukkant fel a semmiből. Új-Zélandban volt 2001-ben a legnagyobb a Jedik aránya: bár hivatalosan nem számolták a „tagokat”, mégis kiderült, hogy a lakosság másfél százaléka jedinek tartja magát. Ezzel a kereszténység után a második legnagyobb vallás lehetett volna. (Igaz, a vallástalanok aránya majdnem 30 százalék és majdnem 7 százalék nem volt hajlandó válaszolni a hitet firtató kérdésre.)
Ha valaki látott legalább fél órát bármelyik filmből (főleg az eredeti, ’77-től ’83-ig futó trilógiából, amelynek aztán az ezredforduló környékén újabb három, az előzményeket taglaló epizódja készült), az pontosan tudja: az egész vallás (pontosabban az egész sztori) az ezotériával és természetfelettivel átitatott Erő körül forog. Ennek köszönhetik földöntúli hatalmukat buddhista jellegű kámzsába öltöztetett tagjai, úgy is mint: hipnózis, tárgyak mozgatása koncentrációval, felülmúlhatatlan sebesség és reflexek, a ráció uralma az érzelmek felett. Az Erő persze nem szó szerint értendő, ez a mindent átjáró energia, „erőtér, amelyet az univerzum élőlényei tartanak fent; átjár minket, egyben tartja a galaxist” – mondta Kenobi mester. Van persze ennek az energiának kézzel fogható manifesztációja is: a fénykardról van szó, a mindent átvágó koncentrált, fénylő nyalábról, amelyet a jedi-növendéknek (padawan) saját kezűleg kell elkészítenie némi elektronikából és egy ritka kristályból.
Az Erő nem csak hatalom, hanem belső, ösztönös tudás arról, mi a jó és rossz. Két iskola mentén használható: a Sötét Oldal a gyors, kíméletlen megoldásokat tanítja, katonái a gyűlöletből nyerik energiájukat. A Sötét Oldal „félelmhez vezet, a félelem gyűlölethez, a gyűlölet szenvedéshez” – mondta erről a Birodalom visszavág utolsó élő jedi mestere, a kilencszáz éves Yoda. A Fényes Oldal az általános követendő példa, nem csak a filmekben, hanem a „valódi” jedi egyházakban is. Nem dogmákat tanít, hanem inkább általános lelkiállapotot: a türelem, a bölcsesség, a társadalmi érzékenység és a segíteni akarás fontosságát. A harc a jedik szerint kerülendő, végső megoldás, ám, ha elkerülhetetlen, a jedi-katona hirtelen akkora badass lesz, mint mondjuk Samuel L. Jackson – aki az újabb trilógiában meg is jelenik.
De hogy állnak a földi jedik a többi vallás általános kérdéseivel? Jobbára sehogy, de azért akad egy-két határozott álláspontjuk is. Általában a túlvilág a neuralgikus pont, a filmek ráadásul egészen konkrét képet festettek erről: az igazi jedi, aki megérdemli az örökkévalóságot, nem hal meg, egyszerűen eltűnik a teste az anyagi létből, hogy aztán fénylő szellemként meg-megjelenve segítse az utódokat. Ez a kérdés maradjon inkább nyitott, hogy van-e élet a halál után, azt döntse el mindenki maga – írja ehhez képest az új-zélandi jedi gyülekezet honlapja. Istennel ugyanígy vannak: a filmekben az Erő a mindenható, de ez persze nem zárja ki a felsőbb intelligens hatalom létét. Mondjuk nem is bizonyítja. Mindegy, aki szeretne hinni benne, higgyen benne.
Akik komolyan veszik ezt az egészet, azok ellen persze azonnal felhozható a kínálkozó érv: ezt az egészet csak egy író-rendező találta ki a hetvenes években, hogy aztán űroperákat gyártson belőle. Ez nem igaz – mondják erre ők. Ez az egész Erő- meg jedi-dolog létezett ugyanis már jóval a Star Wars előtt is, csak éppen rendszertelenül, körvonalak nélkül. Ez persze igaz: naná, hogy létezett, úgy hívták, buddhizmus, taoizmus és kereszténység, legalábbis részleteiben – ebből a három nézetrendszerből gyúrta össze ugyanis Lucas a saját világértelmezését. A filmek a hívő jedik szerint inkább csak demonstrálják az ősi tudást, mint feltalálják.
Ha már Lucasnál tartunk: felmerül a kérdés, hogy vajon ő maga jedi-e. Erre nincs hivatalos válasz; valószínű, hogy nem, inkább egy ügyes üzletember és kész. (Legalábbis sokkal ügyesebb, mint amilyen jó rendező, de ez most mindegy.) Lucas nem nyilatkozott, az egyházaknak nincs álláspontja, de nyilván tárt karokkal várnák. Bár meg kell jegyeznünk: az igazi keményvonalas jediknek azért minden bizonnyal lenne hozzá egy-két szava. Sok rajongó gondolja úgy, hogy az író-rendező nagyon sokat ártott az eredeti filmeknek az új trilógiával plusz a régi epizódok menetrendszerű fazonigazításaival: nem csak a színvonal, a történet és a karakterek tekintetében, de a jedi vallás szempontjából is.
Aki látta a kilencvenes évek végén bemutatott első (sorrendben a negyedik) epizódot, a Baljós árnyakat, az nyilván emlékszik Liam Neesonra, azaz Qui-Gon Jinn karakterére. Lehet, hogy az írók szándéka szerint ő egy pozitív szereplő volt, de amit művelt, az finoman szólva ellentmondásos. Jedi tanítások ide vagy oda, a cél érdekében Qui-Gon hazudott, megpróbált tisztességtelenül elmetrükköket alkalmazni, elcsalt egy kockajátékot, majd egy provokációnak felülve növelte a fogatverseny tétjét, amivel kis hősünket is veszélynek tette ki. Ez pedig nem csak jedihez nem méltó, de teljesen ostoba viselkedés. „Vigyázz a fénykardodra, ez az életed” – mondja egy ponton tanítványának, Obi-Wannak. Ennyit a harc elkerüléséről. Lucasnak az a húzása ráadásul, amellyel az egész Erő-témát és jedi-hatalmat egy a kiválasztottak vérében szaporodó vírussal magyarázta meg, szintén nevetséges, ráadásul semmissé teszi a korábbi filmek eszmeiségét. Anakinnak később egyébként választania kell a szerelem és a jedi élet között – ami megint csak ostobaság, vagyis semmi utalás arra, hogy a kettő miért zárná ki egymást. Maradjunk annyiban, hogy ha valaki igazi jedi szeretne lenni, nézze meg az eredeti trilógiát és elégedjen is meg ennyivel.
Persze marad a kérdés: mit akarnak a jedik? Általában semmit, illetve van, aki hivatalos egyházzá szeretné nyilvánítani, részben sikerrel: Új-Zélandban már a keresztény szertartással egyenértékű aktusnak ismeri el az állam jedi házasságot. (Ez persze nem volt nehéz, annyit mondtak: ha szeretnétek csinálni, csináljátok.) Vannak, akik megpróbálják a hétköznapi életbe átültetni a vallás szellemiségét, ami nagyjából a buddhizmussal egyenértékű, csak ez utóbbiból nem készült hatrészes akciódús opusz, vagy ötven regény, szerepjáték és tucatnyi videojáték. Akad pár hülyegyerek is, aki a kapucnis kámzsához is ragaszkodik – az egyiket nemrég ki is dobták egy angliai hipermarketből, azt hitték, lopni akar. A többség azonban megelégszik azzal, hogy a népszámláláson jedinek vallja majd magát. Ez utóbbi eredményét izgatottan várjuk, ha ugyanis százezernél több magyar jedi lesz, a statisztikai hivatal kénytelen lesz komolyan venni az ügyet és tanulmányokat írni a jelenségről.

-A www.cotcot.hu alapján-