Minden rajongó előtt tisztán peregnek a képsorok, amikor az Ezeréves Sólyom a Halálcsillag mesterséges gravitációjába kerül, és a vonónyaláb az űrbázisra kényszeríti a főhősöket, minden próbálkozásuk ellenére. A fikció most megvalósulni látszik.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem diákjai Andrei Rode professzor vezetésével megvalósították ezt a futurisztikus alkalmazást. Igaz, hogy ez a vonósugár prototípus még nem képes nagyobb, távoli tárgyak megragadására, egyelőre csak porszemnyi anyagdarabkákat sikerült vele másfél méternyire emelni a fény erejének segítségével.
A készülék egy csőszerű, középen fénymentes lézersugarat bocsát apró üvegszemcsékre. Felmelegíti a környezetüket, de hidegen hagyja a szemcséket, melyek sodródni kezdenek. A foglyul ejtett fényelnyelő szemcsék egy "optikai csőben" mozognak fel és le. A szemcsék sebessége és mozgásuk iránya a lézernyaláb fényerejének beállításával szabályozható. A fejlesztők szerint ezzel a módszerrel 10 méteres magasságba is felemelhetők a részecskék.
Bár a lézernyaláb nem működik vákuumban (vagyis a Millennium Falcont nagyobb teljesítményű változatával sem lehetne elkapni az űrben), ez mégis áttörés a mikroszerkezetek és az elektronikus alkatrészek összeszerelésének területén. Ezzel a módszerrel hatékonyan lehet majd mintát venni légköri aeroszolokból, füstből, ködből, valamint veszélyes mikrobákat szállítani kis mennyiségben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése